2013 Winners

Congratulations to all the winners of the HP Brew Challenge.  It was a very challenging competition with some excellent brewers, both amateur and professional, vying for medals and the top spot of being Best Of Show. Here are the Results:

1. Light Lagers: Sponsored by R.J. Spagnols

Gold: Wolfgang Hoess of Big Surf Beer Company with Laid Back Lager / Professional Brewer

Silver: David Rudge with Chris Young and Jeremy Wells of Half Pints with Queer Beer / Professional Brewer

Bronze: Jared Carlberg with Holzwickeder Lagerbier / River City Brewers

2. Pilsner: Sponsored by Grape and Grain

Gold: Jean Gadoua of Farnham Ale & Lager with 27 Pilsener / Professional Brewer

Silver: Jared Carlberg with G-Pils / River City Brewers

Bronze: Scott Tackaberry with Myk Gyver’s Pilsener / Winnipeg Brew Bombers

3. European Amber Lager: Sponsored by Farmery

Gold: Jared Carlberg with O-Fest / River City Brewers

Silver: Greg Zeniuk with Dr. Oktavious / EHG

Bronze: Geordan Sanders with Spring Break / KABOB

4. Dark Lager: Sponsored by Gilbertson and Page

Gold: Jared Carlberg with Club Brew Schwarz / River City Brewers

Silver: Doug Ellertson with Ole Dunkel / Edmonton Homebrewer’s Guild

Bronze: Greg Zeniuk with Arnold Schwartzenlager / EHG

5. Bock: Sponsored by Beer Grains

Gold: Jared Carlberg with Goat of Mendes / River City Brewers

Silver: Jared Carlberg with Otto II / River City Brewers

Bronze: Jared Carlberg with New Year’s Bock / River City Brewers

6. Light Hybrid Beer: Sponsored by Grape and Grain

Gold: Jared Carlberg with Cream in my Jeans / River City Brewers

Silver: Doug Ellertson with Wheatzer / Edmonton Homebrewer’s Guild

Bronze:Tyrone Keep with Kolsch / Saskatoon Headhunters

7. Amber Hybrid Beer: Sponsored by Big Surf Beer

Gold: Jonas Hurtig with Cali Steamer / Cowtown Yeast Wranglers

Silver: Rob Doerksen with Pier 179 / Cowtown Yeast Wrangers

Bronze: Lee Hillman with Over Done Alt / NA

8. English Pale Ale: Sponsored by Prairie Gem Hops

Gold: Jared Carlberg with Woody Lake Special Bitter / River City Brewers

Silver: David Rudge and Chris Young, Jeremy Wells of Half Pints with Bulldog Amber Ale / Professional Brewer

Bronze: Matthew Atkins with Herc’s Extra Strong Bitter / Edmonton Homebrewer’s Guild

9. Scottish and Irish Ale: Sponsored by Five Star

Gold: Mark Borowski with Willy B Red / Winnipeg Brew Bombers

Silver: Jared Carlberg with Brewpub Red / River City Brewers

Bronze Wolfgang Hoess of Prohibition Brewing Company with Prohibition Smuggler Scotch Ale / Professional Brewer

10. American Ale: Sponsored by Grape and Grain

Gold: Matt Wolff of Fort Garry Brewing with Fort Garry Dark / Professional Brewer

Silver: Darrin Sayers

Bronze: Jared Carlberg

11. English Brown Ale: Sponsored by Northern Brewer

Gold: Jared Carlberg with Mild / River City Brewers

Silver: Greg Zeniuk with SOB Brown/ EHG

Bronze: Alvaro Reyes / Mild 2.0 / Vanbrewers

12: Porter: Sponsored by Grape and Grain

Gold: David Rudge & Chris Young & Jeremy Wells from Half Pints with Pothole Porter / Professional Brewer

Silver: Cedric Dauchot with PowTown / NA

Bronze: Markus Ebner with Xebby’s Brown Porter / Cowtown Yeast Wranglers

13: Stout: Sponsored by Great Plains Publications

Gold: Geordan Saunders with Ursa Minor / KABOB

Silver: Alvaro Reyes with Milk Run Stout / Vanbrewers

Bronze: Mark Atkinson with Doctor’s Orders / BrewVIC

14 & 29: India Pale Ale/Cascadian Dark Ale: Sponsored by Barley Brothers

Gold: Jared Carlberg with River City CDA / River City Brewers

Silver: Jared Carlberg with River City IPA / River City Brewers

Bronze: Greg Zeniuk with Overdrive IPA / EHG

15. German Wheat and Rye Beer: Sponsored by Eastern Shores Brewing

Gold: Ivan Kozoletov with Haroldweizen / NA

Silver: Adam Olson with Not so Wise Weissen / RCMB

Bronze: Greg Zeniuk with Ice Dam Dunkle / EHG

16: Belgian and French Ale: Sponsored by Farnham Ale and Lager

Gold: Dave Janssen with Doehnel Malt Saison / BrewVIC

Silver David Rudge & Chris Young & Jeremy Wells from Half Pints with Saison De La Ceinture Flechee / Professional Brewer

Bronze: Doug Ellertson with Blass Ale / Edmonton Homwebrewer’s Guild

17: Sour Ale: Sponsored by Five Star Chemicals

Gold: David Rudge & Chris Young & Jeremy Wells with Old Red Barn / Professional Brewer

Silver: Sean Richens with Lambic 2010 / Winnipeg Brew Bombers

Bronze: Ken Yost with Row on Row / River City of Manitoba Brewers

18: Belgian Strong Ale: Sponsored by Everwood Ave Brew Shop

Gold: Markus Ebner / Xebby’s Belgian Mistress / Cowtown Yeast Wrangers

Silver: Ivan Kozoletov / Belgian Dubbel / NA

Bronze: Greg Zeniuk with St. Greggorius / EHG

19: Strong Ale: Sponsored by Farmery

Gold: Jared Carlberg with Disasterwine / River City Brewers

Silver: David Rudge & Chris Young from Half Pints with Burlywine(2008) / Professional Brewer

Bronze: David Freeman with Old Ale #1 / ALES

20: Fruit Beer: Sponsored by James Taylor

Gold: Greg Zeniuk with Rasp – N- Tart / EHG

Silver: Casey Murray & Leanne Kadyschuk with Flatland Reserve / Headhunters

Bronze: Walter Martin & Al Ilisley with Cherry Porter / Ales Club

21: Spice/Herb/Vegetable Beer: Sponsored by Prairie Gem Hops

Gold: Dean Kelly with Simcoe Spruce / Saskatoon Headhunters

Silver: David Rudge & Chris Young & Jeremy Wells from Half Pints with Stir Stick Stout / Professional Brewer

Bronze: Justin Shead & Scott Higgins & Ken Sandilands & Alex Wall & Colin Charles with Ginger Puncher / E.L.Alers

22: Smoke-Flavored and Wood-Aged Beer: Sponsored by Fort Garry

Gold: Ken Yost with Valley of Death / River City Of Manitoba Brewers

Silver: David Rudge & Chris Young & Jeremy Wells from Half Pints with $ellout $tout / Professional Brewer

Bronze: David Rudge & Chris Young & Jeremy Wells from Half Pints with Smoktoberfest / Professional Brewer

23: Specialty Beer: Sponsored by Beer Grains

Gold: Justin MacNeil with Capital Rye-Ot / Member of Barleyment

Silver: Mark Borowski with Ruby Gloom / Winnipeg Brew Bombers

Bronze: Duncan Rodger & Karver Whitmell with Pict Yer Poison / NA

24 Р26: Meads: Sponsored by Grape and Grain 

Gold: Tynne Petrowski with Festive Cranberry / Winnipeg

Silver: Darrin Sayers with Orion’s Tears / Calgary

Bronze: Jason Newton with Strange Brew / Vanbrewers

27: Standard Cider and Perry: Sponsored by Big Surf Beer

Gold: Chad McCarthy with Simple Cider / VanBrewers

Silver: Cedric Gillott with Rescue Me / Headhunters

Bronze: Jason Newton with Celebration Cider / VanBrewers

BEST IN SHOW:

1. Dean Kelly with Simcoe Spruce / Saskatoon Headhunters: (This beer will be made with Dean at Half Pints and brought to market)

2. Jared Carlberg with River City CDA / River City Brewers

3. Justin MacNeil with Capital Rye-Ot / Member of Barleyment

4. Sean Richens with Lambic 2010 / Winnipeg Brew Bombers